این 5 نکته شما را از بیماری در مسافرت حفظ می‌کنند

بیماری در مسافرت یکی از مشکلاتی است که معمولاً به خاطر کوتاهی مسافران و یا تنبلی آنها برای استفاده از برخی تجهیزات خاص به وجود می‌آید. سفر به معنی جابجایی به یک منطقه با شرایط آب و هوایی متفاوت و شرایط بهداشتی ناشناخته است که ممکن است تبعات جبران ناپذیری برای ما به دنبال داشته باشد. یکی از ملموس‌ترین مثال‌ها در این زمینه، سفرهای زمینی در ایام اربعین است که افراد به دلیل مصرف غذاهای نذری و نوشیدنی‌های غیر استاندارد، خود را در معرض مشکلات زیادی قرار می‌دهند.

 رعایت کردن برخی از نکات باعث می‌شود که از شر بیماری در مسافرت خلاص شویم و خود را در معرض بیماریهای مختلف قرار ندهیم. در ابتدا به شما خواهیم گفت که معمولاً مسافران به چه دلایلی دچار بیماری می‌شوند و سپس 5 راهکار ساده و کارآمد را به شما معرفی خواهیم کرد.

بیماری در مسافرت به چه دلیلی به وجود می‌آید؟

 • بیماری در مسافرت به چه دلیلی به وجود می‌آید؟
  • استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده و بسته بندی شده
  •  استفاده از مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی
  •  استفاده از اسپری‌های تصفیه هوا
  •  استفاده از کرم ضد آفتاب
  •  استراحت کافی در حین مسافرت
  • مقالات مرتبط :

از لحظه‌ای که از منزل خود خارج می‌شوید، شرایط متفاوتی نسبت به زندگی معمولی خود پیدا می‌کنید که شما را ملزم به رعایت برخی از نکات می‌کند. این شرایط متفاوت می‌تواند قرار گرفتن در کنار یک شخص بیمار یا مصرف مواد غذایی غیر استاندارد باشد. اصولاً موارد زیر به ایجاد بیماری در مسافرت منجر می‌شوند:

 • همسفر شدن با افراد بیمار یا قرار گرفتن در کنار آنها در وسایل نقلیه؛
 • عدم رعایت بهداشت فردی مانند شستشوی دستان یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده؛
 • استفاده از مواد غذایی و آشامیدنی‌های غیر استاندارد به دلیل عدم دسترسی به شرایط مناسب؛
 • استفاده از مواد غذایی و آشامیدنی‌های ارزان به دلیل توجه بیش از حد به هزینه مسافرت؛
 • همراه نبردن وسایل شخصی و نظافتی مانند حوله و مسواک و خمیر دندان؛
 • همراه نداشتن وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب؛
 • عدم استفاده از لوازم جلوگیری مانند کرم ضد آفتاب و مواد ضدعفونی کننده؛
 • حضور در اماکن نامناسب از لحاظ شرایط بهداشتی.

 هر کدام از موارد فوق به شکل‌های مختلفی بر سلامت شما تأثیر گذار هستند و عدم توجه به آن‌ها می‌تواند باعث بیماری در مسافرت شود. اما شما با انجام 5 راهکار زیر می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کنید:

استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده و بسته بندی شده

این یکی از بزرگترین مشکلات مسافران است که معمولاً به دلیل تنبلی یا به دلیل هزینه مسافرت، آب شیر معمولی را به آب‌های بسته بندی شده و تصفیه شده ترجیح می‌دهند. متاسفانه در خیلی از نقاط جهان، حتی در شهرهای پیشرفته هم امکان دسترسی به آب تصفیه شده در شیر آلات فراهم نیست. در برخی مناطق خاص، مانند مناطقی که از آب چاه استفاده می‌کنند، احتمال وجود باکتری و مواد سمی مختلف در آب وجود دارد که بیش از اندازه شما را در معرض بیماری در مسافرت قرار می‌دهند.

 اگر می‌خواهید تجربه‌ای دل نشین در مسافرت خود داشته باشید و سفر خود را سالم به پایان برسانید، سعی کنید که همیشه از آب‌های بسته بندی شده استفاده کنید. اگرچه ممکن است این گزینه برای شما گران تمام شود و بابت هر لیتر آب هزینه بپردازید، اما حداقل مطمئن هستید که در پایان سفر سالم باقی می‌مانید و نیازی به مراجعه به دکتر ندارید. حداقل اگر به آب بسته بندی و بطری دسترسی ندارید، سعی کنید از شیر آلات مربوط به سازمانها و ادارات رسمی استفاده کنید تا مشکلات کمتری را داشته باشید.

 اگر هم به فکر یک سفر ارزان با هواپیما هستید، 13 راهکار عملی برای به گرفتن بلیط ارزان هواپیما می‌تواند به شما کمک کند.

 

 استفاده از مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی

در برخی موارد خاص، ممکن است دسترسی شما به امکانات بهداشتی و کیفیت بالای آنها محدود باشد. این موضوع در نهایت باعث می‌شود که فرصت کافی برای شستن و پاک کردن دستهای خود در اختیار نداشته باشید. علاوه بر این، حتی شستشوی دستان هم  ممکن است در برخی شرایط با اطمینان کافی صورت نگیرد، زیرا آب مورد استفاده شما استانداردهای بهداشتی لازم را نداشته باشد.

 برای اطمینان از جلوگیری از بیماری در مسافرت و سفر سالم خود، همیشه توصیه می‌شود که یک بطری کوچک ماده ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل داشته باشید. این ماده ضدعفونی به شما کمک می‌کند که گرد و خاک و سایر مواد آلاینده دست خود را به طور ویژه هنگام تماس با سطوح کثیف پاک کنید. اگر حساسیت دارید و احساس می‌کنید که این مواد ضد عفونی کننده برای شما مناسب نیستند، حداقل تا زمانی که به آب با کیفیت و شرایط بهداشتی مناسب دسترسی پیدا می‌کنید، از این محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده کنید.

 استفاده از اسپری‌های تصفیه هوا

به خاطر داشته باشید که منشأ بیماری در مسافرت فقط باکتری‌ها و مواد آلاینده نیستند. این موضوع به طور ویژه برای کسانی که به سفرهای خارجی می‌روند اهمیت بیشتری دارد. متاسفانه پشه‌ها و حشرات می‌توانند ناقل بیماری‌های خطرناکی مانند ابولا و مالاریا باشند که شما هیچ آشنایی با آنها ندارید و قرار گرفتن در معرض آن‌ها می‌تواند تهدید کننده سلامت جانی شما باشد.

اینجاست که اسپری تصفیه هوا یا همان اسپری حشره کش هم می‌تواند در بین فهرست لوازم چمدان شما قرار گیرد. این اسپری‌ها در اندازه‌های متفاوتی هستند و شما می‌توانید آنها را بلافاصله در اماکن مختلف استفاده کنید. اسپری‌های ضد عفونی‌کننده و حشره کش برای سلامت انسان مضر نیستند. از طرف دیگر شما به عنوان مسافر ممکن است مجبور شوید در مسافرخانه‌ها یا در هتل‌های بی کیفیت بمانید. بنابراین اسپری تصفیه هوا در همان لحظه به شما کمک می‌کند که خود را از شر حشرات حفظ کنید و از به وجود آمدن بیماری در مسافرت جلوگیری کنیم.

کسانی که در این زمینه تجربه کافی دارند خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را در بخش نظرات یادداشت کنند تا سایر بازدیدکنندگان وب سایت بتوانند از آنها استفاده کنند.

 استفاده از کرم ضد آفتاب

 با وجود اینکه به مسافران توصیه می‌شود که در بستن کوله پشتی خود دقت زیادی داشته باشند؛ اما کرم ضد آفتاب یکی از اقلامی است که معمولاً فراموش می‌شود. در حقیقت کرم ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در کوله پشتی مسافرتی شما دیده شود. در ساده‌ترین حالت ممکن آفتاب سوختگی می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و سفر شما را به یک تجربه ناخوشایند تبدیل کند. از طرف دیگر قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید ممکن است عامل مهمی برای ایجاد سرطان پوست باشد.

 همراه بردن یک کرم ضد آفتاب 30 SPF برای کسانی که فعالیت روزانه خود را در خارج از منزل انجام می‌دهند بسیار مهم است. بنابراین مسافرینی که احتمالاً به ساحل یا به مناطق آفتابی می‌روند، لازم است که وسواس زیادی نسبت به استفاده از کرم ضدآفتاب داشته باشد. حتی این نکته را به خاطر داشته باشید که هر دو ساعت یک بار کرم ضد آفتاب خود را مجدداً استفاده کنید تا از یک پوشش ماندگار و مداوم اطمینان داشته باشید.

 

 استراحت کافی در حین مسافرت

مسافرت یعنی تغییر و این تغییر می‌تواند تغییر زمانی، تغییر مکانی یا حتی تغییر در شرایط خوردن و آشامیدن باشد. این تغییرات برای مسافران با تجربه و کسانی که سابقه سفرهای طولانی را هم دارند، مشکل ساز است. بنابراین پیدا کردن زمان کافی برای استراحت در طول مسافرت یک گزینه ایده‌آل است که شما را از قرار گرفتن در معرض بیماری در مسافرت مصون می‌کند.

راهای مختلفی وجود دارد که مسافران قبل از رسیدن به مقصدشان به استراحت و خواب بپردازد. این استراحت می‌تواند خوابیدن در داخل هواپیما در حین پرواز یا استراحت در داخل خودرو باشد. اهمیت استراحت در سفرهای انفرادی بسیار زیاد است و شما حتی می‌توانید روز اول سفر خود را به انجام کارهای سبک و به استراحت بپردازید. کسانی که در طول سفر استراحت کافی دارند و به بدن خود اجازه می‌دهند که با شرایط جدید تطبیق پیدا کند، احتمال ابتلا به بیماری در مسافرت را


بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.